Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3)
  • Daikin
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Capacity
    Capacity 1.5 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 3 Star
  • Type
    Type Split
  • Condenser Coil
    Condenser Coil Copper
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 130 - 285V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Market Status Released
Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3) Price in India
Product Name Price in India
Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3, White) 37,490
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3) Full Specifications
General
Brand Daikin
Model 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3)
Model Name MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3
Type Split
Capacity 1.5 Ton
Star Rating 3 Star
BEE Rating Year 2023
Colours White
Cooling and Heating No
Cooling Capacity 5000 W
Compressor Rotary Compressor
Refrigerant R-32
Operating Modes Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode
Dehumidification Yes
Condenser Coil Copper
Remote Control Yes
Dimensions
Indoor W x H x D 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight 10.5 kg
Outdoor W x H x D 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight 28 kg
Performance features
Indoor Temperature Indicator Yes
Turbo Mode Yes
Power features
Operating Current 7.41 A
Body and design features
Condenser Fin Type Blue Fin
Air flow and filter features
Auto Air Swing Yes
Air Flow Direction 4 Way