Lloyd 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L75U2H0KS)
  • Lloyd
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Notify When Available
Key Specs
  • Display
    Display 75.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 1461 mm x 903 mm x 264 mm
  • Smart TV
    Smart TV Yes
  • Resolution Standard
    Resolution Standard 4K
Market Status Released
Lloyd 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L75U2H0KS) Full Specifications
General
Brand Lloyd
Model 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L75U2H0KS)
Model Name L75U2H0KS
Display Size 75 inch
Screen Type LED
Color Silver
3D No
Smart TV Yes
Curve TV No
Launch Year 2017
Resolution Standard 4K
Resolution (pixels) 3840x2160
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 1461 mm x 903 mm x 264 mm
Weight (with stand) Gross Weight: 16.1 kg
Smart tv features
Number of Cores dual-core
Processor Dual Core
Connectivity features
No of HDMI Port 4
No of USB Port 3
Built In Wi-Fi Yes
Ethernet (RJ45) 1
Analog Audio Input Yes
RF Connectivity Input 1
Video features
Brightness 350 nits
Contrast Ratio Dynamic (Static)
View Angle 176 Degree
Refresh Rate (Hz) 100
Audio features
Number of Speakers 2
Speaker Output RMS 32 W
Power features
Power Consumption 238 W, 0.5 W (Standby)