Motorola has launched the Moto G87 with a 200-megapixel main camera, a 6.78-inch 1.5K AMOLED display, and IP66, IP68, and IP69 durability ratings. Priced at GBP 349.99 (roughly Rs. 45,000) for the 8GB + 256GB variant, the phone is listed but not yet on sale. It runs on a MediaTek Dimensity 6400 chipset with Android 16 and packs a 5,200mAh battery with 30W charging, al...
Moto G87 mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1272x2772 pixels (FHD+). The display sports Gorilla Glass 7i for protection. Moto G87 is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6400 processor. It comes with 8GB of RAM. The Moto G87 runs Android 16 and is powered by a 5200mAh non-removable battery. The Moto G87 supports 30W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Moto G87 on the rear packs a dual camera setup featuring a 200-megapixel primary camera, and an 8-megapixel (ultra wide-angle) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor.
The Moto G87 runs Hello UI is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Moto G87 is a dual-SIM mobile. The Moto G87 measures 164.58 x 77.37 x 7.38mm (height x width x thickness) and weighs 183.00 grams. It was launched in Pantone Blue Atoll and Pantone Overture colours. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Moto G87 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G87 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.58 x 77.37 x 7.38 |
| Weight (g) | 183.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 5200 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 30W Fast Charging |
| Colours | Pantone Blue Atoll, Pantone Overture |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1272x2772 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 7i |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6400 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 200-megapixel + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Hello UI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| Headphones | Type-C |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Moto G87