Various smartphone makers launched their handsets in India in April. Models such as the OnePlus Nord 6, Motorola Edge 70 Pro, Oppo F33 Pro 5G, Oppo F33 5G, the special edition Redmi Note 15 model, Vivo V70 FE 5G, and the Vivo T5 Pro 5G were unveiled in the country. The OnePlus Nord 6 and Vivo T5 Pro 5G are backed by the largest batteries among all the lot, sporting 9,...
More Motorola Edge 70 Pro NewsMotorola Edge 70 Pro mobile was launched on 22nd April 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.80-inch touchscreen display offering a resolution of 2772x1272 pixels at a pixel density of 450 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 19.9:9. Motorola Edge 70 Pro is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 8500 Extreme processor. It comes with 8GB of RAM. The Motorola Edge 70 Pro runs Android 16 and is powered by a 6500mAh non-removable battery. The Motorola Edge 70 Pro supports 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Edge 70 Pro on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 50-megapixel (f/2.0) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor with an f/1.9 aperture. The front camera also features autofocus.
The Motorola Edge 70 Pro runs HelloUI is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Motorola Edge 70 Pro is a dual-SIM (GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Motorola Edge 70 Pro measures 162.70 x 75.60 x 6.99mm (height x width x thickness) and weighs 190.00 grams. It was launched in Pantone Lily White; Pantone Titan; Pantone Tea colour. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Motorola Edge 70 Pro include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Motorola Edge 70 Pro supports face unlock.
As of 3rd May 2026, Motorola Edge 70 Pro price in India starts at Rs. 38,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Motorola Edge 70 Pro (8GB RAM, 256GB) - Pantone Tea | ₹ 38,999 |
Motorola Edge 70 Pro price in India starts from ₹ 38,999. The lowest price of Motorola Edge 70 Pro is ₹ 38,999 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 Pro |
| Price in India | ₹38,999 |
| Release date | 22nd April 2026 |
| Dimensions (mm) | 162.70 x 75.60 x 6.99 |
| Weight (g) | 190.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Pantone Lily White; Pantone Titan; Pantone Tea |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2772x1272 pixels |
| Aspect ratio | 19.9:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 8500 Extreme |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/1.9) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Edge 70 Pro
₹38,999
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes