OnePlus 15T is an upcoming mobile by OnePlus. The phone is rumoured to come with a 165 Hz refresh rate 6.32-inch touchscreen display offering a resolution of 1,216x2,640 pixels (FHD+) at a pixel density of 460 pixels per inch (ppi). OnePlus 15T is expected to be powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor and come with 12GB of RAM. The OnePlus 15T is rumoured to run Android 16 and is expected to be powered by a 7500mAh non-removable battery. The OnePlus 15T supports wireless charging, as well as 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OnePlus 15T is rumoured to pack a dual rear camera setup featuring a 50-megapixel primary camera with an f/1.8 aperture, and a 50-megapixel camera with an f/2.4 aperture. The rear camera setup has autofocus. It is rumoured to sport a single front camera setup for selfies, a 16-megapixel primary camera with an f/2.4 aperture.
The OnePlus 15T runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OnePlus 15T is said to measure 150.56 x 71.82 x 8.48mm (height x width x thickness) and weighs 194.00 grams. It is said to launch in Healing White Chocolate, Pure Cocoa, and and Relaxing Matcha colours. It features an IP69K rating for dust and water protection.
Connectivity options on the OnePlus 15T are said to include Wi-Fi 7, GPS, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone are rumoured to include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | OnePlus |
| Model | 15T |
| Release date | 24th March 2026 (expected) |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 150.56 x 71.82 x 8.48 |
| Weight (g) | 194.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 7500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Healing White Chocolate, Pure Cocoa, and Relaxing Matcha |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.32 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,216x2,640 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 460 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OnePlus 15T
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications