Various smartphone makers launched their handsets in India in April. Models such as the OnePlus Nord 6, Motorola Edge 70 Pro, Oppo F33 Pro 5G, Oppo F33 5G, the special edition Redmi Note 15 model, Vivo V70 FE 5G, and the Vivo T5 Pro 5G were unveiled in the country. The OnePlus Nord 6 and Vivo T5 Pro 5G are backed by the largest batteries among all the lot, sporting 9,...
More OPPO F33 Pro 5G NewsOppo's F series is a unique lineup, which sits right in the middle of the gaming-focused budget K series and the photography-focused mid-range Reno lineup. One would like to believe the company would try to pack the best of both worlds into its F series models to create the Goldilocks zone for a mid-range handset, offering a mix of decent on-demand performance and equally good cameras. However, this year, Oppo has seemingly decided to take a new route for its new handsets. The company appears to be focusing on bringing radical designs, just like we recently saw with the Oppo K series.
Oppo F33 series was recently launched in India. The lineup includes two models, dubbed Oppo F33 Pro 5G and the standard Oppo F33 5G. Priced slightly under Rs. 40,000, the Oppo F33 Pro 5G features a unique design and vibrant colour options. Oppo’s F series is positioned to offer decent mid-range devices with a good user experience. The Oppo F33 Pro 5G features a dual rear camera unit, housed in a redesigned fibreglass deco. While it does closely resemble the iPhone 17 Pro's design, the smartphone maker has given the phone its own identity by curving the bottom of the deco.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| OPPO F33 Pro 5G (8GB RAM, 128GB) - Misty Forest | ₹ 32,999 |
| OPPO F33 Pro 5G (8GB RAM, 128GB) - Passion Red | ₹ 33,490 |
| OPPO F33 Pro 5G (8GB RAM, 256GB) - Passion Red | ₹ 35,490 |
| OPPO F33 Pro 5G (8GB RAM, 128GB) - Starry Blue | ₹ 35,490 |
| OPPO F33 Pro 5G (8GB RAM, 256GB) - Misty Forest | ₹ 35,969 |
| OPPO F33 Pro 5G (8GB RAM, 256GB) - Starry Blue | ₹ 36,949 |
OPPO F33 Pro 5G price in India starts from ₹ 32,999. The lowest price of OPPO F33 Pro 5G is ₹ 32,999 at Amazon on 3rd May 2026.
| Brand | OPPO |
| Model | F33 Pro 5G |
| Price in India | ₹32,999 |
| Release date | 15th April 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 158.40 x 75.20 x 8.30 |
| Weight (g) | 194.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Misty Forest, Passion Red, and Starry Blue |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.57 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2372 pixels |
| Protection type | Other |
| Pixels per inch (PPI) | 397 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6360 Max |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | Yes |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
OPPO F33 Pro 5G
₹32,999
| Benchmark | Score | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| AnTuTu v10 | 6,44,677 | ||||
| PCMark Work 3.0 | 9,032 | ||||
| Geekbench 6 | |||||
|
|||||
| Geekbench AI | |||||
|
|||||
| 3D Mark | |||||
|
|||||
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch
Jolly O Gymkhana Now Available Online: Where to Watch This Tamil Reality Show
Mustafa Mustafa OTT Release: Where to Watch the Tamil Friendship Comedy Online