Realme Narzo Power 5G mobile was launched on 5th March 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.80-inch display offering a resolution of 1280x2800 pixels (FHD+). It comes with 8GB of RAM. The Realme Narzo Power 5G runs Android 16 and is powered by a 10001mAh battery. The Realme Narzo Power 5G supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Realme Narzo Power 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and an 8-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The Realme Narzo Power 5G runs Realme UI 7.0 is based on Android 16 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The Realme Narzo Power 5G measures 162.26 x 76.15 x 9.08mm (height x width x thickness) and weighs 219.00 grams. It was launched in Titan Silver and Titan Blue colours.
Connectivity options on the Realme Narzo Power 5G include Wi-Fi, Bluetooth v5.30, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 1st May 2026, Realme Narzo Power 5G price in India starts at Rs. 24,399.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme Narzo Power 5G (8GB RAM, 128GB) - Titan Silver | ₹ 24,399 |
| Realme Narzo Power 5G (8GB RAM, 128GB) - Titan Blue | ₹ 24,399 |
| Realme Narzo Power 5G (8GB RAM, 256GB) - Titan Blue | ₹ 26,099 |
| Realme Narzo Power 5G (8GB RAM, 256GB) - Titan Silver | ₹ 26,099 |
Realme Narzo Power 5G price in India starts from ₹ 24,399. The lowest price of Realme Narzo Power 5G is ₹ 24,399 at Flipkart on 1st May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | Narzo Power 5G |
| Price in India | ₹24,399 |
| Release date | 5th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.26 x 76.15 x 9.08 |
| Weight (g) | 219.00 |
| Battery capacity (mAh) | 10001 |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Colours | Titan Silver, Titan Blue |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Resolution | 1280x2800 pixels |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Realme UI 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Realme Narzo Power 5G
₹24,399
Samsung Galaxy S26 Ultra Successor Might Skip the 3x Telephoto Rear Camera, Early Leak Suggests
Realme 16T Geekbench Listing Suggests Possible Performance Downgrade Over Realme 15T
Microsoft Rolls Out Xbox Mode on Windows 11 PCs in Select Markets