Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
  • Samsung
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Capacity
    Capacity 1.5 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 5 Star
  • Type
    Type Inverter Split
  • Condenser Coil
    Condenser Coil Copper
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Market Status Released
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H) Price in India
Product Name Price in India
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR50F19D15H, White) 45,190
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
Model Name AC AR50F19D15H
Type Inverter Split
Capacity 1.5 Ton
Star Rating 5 Star
BEE Rating Year 2025
Colours White
Cooling Capacity 5000 W
Compressor Variable Speed
Dehumidification Yes
Condenser Coil Copper
Remote Control Yes
Dimensions
Indoor W x H x D 105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight 11.4 kg
Outdoor Unit Weight 26.7 kg
Performance features
Indoor Noise Level High - 45dB, Low - 24dB
Power features