Vivo Y600 Pro is an upcoming mobile by Vivo. The phone is rumoured to come with a 120 Hz refresh rate 6.83-inch touchscreen display offering a resolution of 1260x2800 pixels (FHD+) at a pixel density of 449 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Vivo Y600 Pro is expected to be powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7300e processor and come with 8GB of RAM. The Vivo Y600 Pro is rumoured to run Android 16 and is expected to be powered by a 10200mAh non-removable battery. The Vivo Y600 Pro supports 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y600 Pro is rumoured to pack a dual rear camera setup featuring a 50-megapixel primary camera with an f/1.8 aperture. The rear camera setup has autofocus. It is rumoured to sport a single front camera setup for selfies, a 32-megapixel primary camera with an f/2.45 aperture.
The Vivo Y600 Pro runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage. The Vivo Y600 Pro is tipped to be a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that will accept Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y600 Pro is said to measure 163.90 x 76.50 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 221.00 grams. It is said to launch in Bright Moon Black, Floating Gold, Star Violet, and Vast Blue colours. It features an IP69 rating for dust and water protection. It bears a plastic body.
Connectivity options on the Vivo Y600 Pro are said to include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone are rumoured to include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Vivo Y600 Pro supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | Y600 Pro |
| Release date | 27th April 2026 (expected) |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Plastic |
| Dimensions (mm) | 163.90 x 76.50 x 8.15 |
| Weight (g) | 221.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 10200 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Bright Moon Black, Floating Gold, Star Violet, Vast Blue |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1260x2800 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 449 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7300e |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.45) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo Y600 Pro
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications