| Brand | Vu |
| Model | Masterpiece 98-inch Ultra-HD QLED TV |
| Price in India | ₹6,00,000 |
| Release date | July 2023 |
| Model Name | 98 Masterpiece |
| Display Size | 98 inch |
| Screen Type | QLED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Masterpiece |
| Launch Year | 2023 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 2186mm x 1250mm x 99mm |
| Weight (without stand) | 65kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 2186mm x 1351mm x 532mm |
| Weight (with stand) | 67kg |
| Number of Cores | quad-core |
| RAM | 3GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV with Google TV |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Dual-band |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Brightness | 1000 nits |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| HDR Support | HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG |
| Number of Speakers | 5 |
| Speaker Type | 4.1-channel speaker system |
| Speaker Output RMS | 204W |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
Vu Masterpiece 98-inch Ultra-HD QLED TV
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM