| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 2 Ton 2 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, KASHIKOI 200I RAU021AWXA, White) | ₹ 39,000 |
Hitachi 2 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU021AWXA) price in India starts from ₹ 39,000. The lowest price of Hitachi 2 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU021AWXA) is ₹ 39,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU021AWXA) |
| Price in India | ₹39,000 |
| Model Name | KASHIKOI 200I RAU021AWXA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 7000.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 997.0 mm x 294.0 mm x 253.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 797.0 mm x 605.0 mm x 309.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 48.0 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Outdoor - 51 kg, Indoor - 16 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 29.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.99 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2350.0 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Hitachi 2 Ton 2 Star Inverter Split AC (KASHIKOI 200I RAU021AWXA)
₹39,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM