| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, JS-Q18YUXA, White) | ₹ 34,924 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18YUXA) price in India starts from ₹ 34,924. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18YUXA) is ₹ 34,924 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18YUXA) |
| Price in India | ₹34,924 |
| Model Name | JS-Q18YUXA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 890 mm x 280 mm x 216 mm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 715 mm x 495 mm x 230 mm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.72 W/W |
| Power Consumption | 729.22 W |
| Other Power Features | Ocean Black,Low refrigerant detection, Monsoon Comfort,Self Digonostics |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 way |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 9 Years on Compressor |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18YUXA)
₹34,924
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra