Luminous Regalia 900 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 55,218. The lowest price of Luminous Regalia 900 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 55,218 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Regalia 900 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹55,218 |
| Model Name | Regalia 900 |
| Colour | Blue |
| Type | Pure Sine Wave |
| Fixture Type | Wall Mount |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | Yes |
| Back Up Time | 1.5 hrs |
| Load Options | 540 W (e.g. 4 Fans, 1 wifi Router, 3 LED Bulbs (9W), 4 LED Tubes (18 W), 1 LED TV (52) |
| Efficiency | >85% |
| Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz, ±0.5Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 47Hz-53Hz |
| Battery Type | Li-ion Battery |
| Installation | Free installation is provided by the brand. Contact brand customer care at 1800 103 3039 to schedule appointment |
| Width | 46 cm |
| Height | 74 cm |
| Depth | 19.5 cm |
| Weight | 38.6 kg |
| Warranty Summary | 2 years on Inverter and 5 years on Battery |
| Covered in Warranty | It covers defects in workmanship and materials. |
| Not Covered in Warranty | does not covers parts subjected to misuse or accident. Also it doesn not extend to any instrument which has been tampered with by any agency not authorized by the company |
| Warranty Service Type | Complains |