Honor Win Turbo launched in China with a 10,000mAh battery. It has a 6.79-inch display and runs on the MediaTek Dimensity 8500 Racing Edition chipset coupled with up to 16GB of RAM and up to 512GB of onboard storage. The Honor Win Turbo features a dual rear camera unit, led by a 50-megapixel primary sensor. It is offered in three colour options.
Honor Win Turbo mobile was launched on 25th December 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.79-inch touchscreen display offering a resolution of 1200x2640 pixels (1.5K).Honor Win Turbo comes with 12GB of RAM. The Honor Win Turbo runs Android 16 and is powered by a 10000mAh battery. The Honor Win Turbo supports wireless charging, as well as 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor Win Turbo on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and a 5-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The Honor Win Turbo runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor Win Turbo measures 162.10 x 76.30 x 7.98mm (height x width x thickness) .
Connectivity options on the Honor Win Turbo include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v6.00, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Honor Win Turbo supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | Win Turbo |
| Release date | 25th December 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 162.10 x 76.30 x 7.98 |
| Battery capacity (mAh) | 10000 |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.79 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1200x2640 pixels |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 5-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Honor Win Turbo
Activision to Shut Down Call of Duty: Warzone on PS4, Xbox One After Modern Warfare 4 Launch