iQOO 10 mobile was launched on 19th July 2022. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2400 pixels (FHD+) and an aspect ratio of 20:9. iQOO 10 is powered by a 3.2GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 processor that features 1 core clocked at 3.2GHz, 3 cores clocked at 2.75GHz and 4 cores clocked at 2GHz. It comes with 12GB of RAM. The iQOO 10 runs Android 12 and is powered by a 4700mAh battery. The iQOO 10 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the iQOO 10 on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.88) primary camera; a 13-megapixel (f/2.2) camera, and a 12-megapixel (f/1.98) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.45 aperture.
The iQOO 10 runs OriginOS Ocean is based on Android 12 and packs 256GB of inbuilt storage. The iQOO 10 measures 164.55 x 77.10 x 8.37mm (height x width x thickness) and weighs 296.00 grams. It was launched in Black, Legendary Edition, and Orange colours.
Connectivity options on the iQOO 10 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.30, NFC, Infrared, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The iQOO 10 supports face unlock.
| Brand | iQOO |
| Model | 10 |
| Release date | 19th July 2022 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 164.55 x 77.10 x 8.37 |
| Weight (g) | 296.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4700 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Black, Legendary Edition, Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | 3.2GHz octa-core (1x3.2GHz + 3x2.75GHz + 4x2GHz) |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.88) + 13-megapixel (f/2.2) + 12-megapixel (f/1.98) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.45) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | OriginOS Ocean |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
iQOO 10
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications