Motorola Edge 2024 mobile was launched on 4th June 2024. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.60-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2400 pixels (FHD+) and an aspect ratio of 20:9.Motorola Edge 2024 comes with 8GB of RAM. The Motorola Edge 2024 runs Android 14 and is powered by a 5000mAh battery. The Motorola Edge 2024 supports 68W Turbo Charge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Edge 2024 on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and a 13-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor.
Motorola Edge 2024 is based on Android 14 and packs 256GB of inbuilt storage. The Motorola Edge 2024 measures 159.63 x 71.99 x 8.09mm (height x width x thickness) and weighs 174.00 grams. It features an IP68 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Motorola Edge 2024 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.20, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 2024 |
| Release date | 4th June 2024 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 159.63 x 71.99 x 8.09 |
| Weight (g) | 174.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 68W Turbo Charge |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.60 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 32-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 14 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Edge 2024
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM