The Motorola Edge 70 Pro has a premium design and a sleek profile. The handset packs a vivid 6.8-inch AMOLED display with good viewing angles. The handset also comes with a MediaTek Dimensity 8500 Extreme processor, capable of delivering strong performance for the price. The phone also features a dual-camera setup that delivers decent results in different lighting con...
More Motorola Edge 70 Pro NewsThe Motorola Edge series has always been the centre of attraction among the brand's lineup. The Edge series brings a premium design language along with some value-for-money proposition to the masses, while the Pro variant brings some of the flagship series to the table for the users. And now, with the Motorola Edge 70 Pro, the company is planning to further make a strong statement in the mid-premium category. The latest model from the brand offers a slim 6.99mm profile, a vivid AMOLED display, MediaTek Dimensity 8500 Extreme processor, and more.
The Motorola Edge 70 Pro brings premium features into a sleek design. The handset comes with a bright, vivid display ideal for multimedia consumption. Moreover, the performance is decent for the price tag, and you won’t feel much trouble using this smartphone. The cameras are decent enough to get the job done, though the missing telephoto sensor would have further made it better. The Motorola Edge 70 Pro also packs a refined user interface, while the battery backup is good for its sleek form factor. If you are looking for a sleek, premium-looking smartphone that delivers good performance, offers a bright display, and shoots decent photos, consider the Motorola Edge 70 Pro.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Motorola Edge 70 Pro (8GB RAM, 256GB) - Pantone Tea | ₹ 38,999 |
Motorola Edge 70 Pro price in India starts from ₹ 38,999. The lowest price of Motorola Edge 70 Pro is ₹ 38,999 at Flipkart on 17th May 2026.
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 Pro |
| Price in India | ₹38,999 |
| Release date | 22nd April 2026 |
| Dimensions (mm) | 162.70 x 75.60 x 6.99 |
| Weight (g) | 190.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Pantone Lily White; Pantone Titan; Pantone Tea |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2772x1272 pixels |
| Aspect ratio | 19.9:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 8500 Extreme |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/1.9) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Edge 70 Pro
₹38,999
Bad Boy Karthik Now Streaming Online: What You Need to Know About its Plot, Cast, IMDb Rating, and More