Realme 16T 5G comes with various downgrades over its predecessor. But it remains a decent choice for most users who are looking for a phone in its price range. The Realme 16T 5G’s 8,000mAh battery offers impressively long screen-on time, and the 45W charging support is quick enough, too. The smartphone can also take passable photos for your social media feed. Overal...
More Realme 16T 5G NewsInnovation in the smartphone industry, especially for the candybar form factor, appears to have plateaued. Most brands have stopped taking bold steps and have stuck with the tried-and-tested formula for years now, even though most phones seem like copies of their predecessors. While doomsayers would say that we have reached the end of design innovation, I would beg to differ. Instead, it appears to have become a race to offer new physical and tangible features that complement the software attributes your handset provides. Apple experimented with the Camera Control button on its iPhone 16 lineup, while Realme introduced a selfie mirror on the Realme 16 5G, both of which have been labelled as gimmicks.
Realme 16T 5G comes with various downgrades over its predecessor. But it remains a decent choice for most users who are looking for a phone in its price range. The Realme 16T 5G’s 8,000mAh battery offers impressively long screen-on time, and the 45W charging support is quick enough, too. The smartphone can also take passable photos for your social media feed. Overall, it is a fine device, and its design really helps it stand out from the competition, giving it a sharp edge.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme 16T 5G (6GB RAM, 128GB) - Aurora Green | ₹ 29,999 |
| Realme 16T 5G (6GB RAM, 128GB) - Starlight Black | ₹ 29,999 |
| Realme 16T 5G (6GB RAM, 128GB) - Starlight Red | ₹ 29,999 |
| Realme 16T 5G (8GB RAM, 128GB) - Aurora Green | ₹ 31,999 |
| Realme 16T 5G (8GB RAM, 128GB) - Starlight Red | ₹ 31,999 |
| Realme 16T 5G (8GB RAM, 128GB) - Starlight Black | ₹ 31,999 |
| Realme 16T 5G (8GB RAM, 256GB) - Aurora Green | ₹ 34,999 |
| Realme 16T 5G (8GB RAM, 256GB) - Starlight Black | ₹ 34,999 |
| Realme 16T 5G (8GB RAM, 256GB) - Starlight Red | ₹ 34,999 |
Realme 16T 5G price in India starts from ₹ 29,999. The lowest price of Realme 16T 5G is ₹ 29,999 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | 16T 5G |
| Price in India | ₹29,999 |
| Release date | 22nd May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.47 x 78.23 x 8.88 |
| Weight (g) | 224.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Starlight Black, Starlight Blue, Starlight Red |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1570 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Realme UI 7 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Realme 16T 5G
₹29,999
| Benchmark | Score | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AnTuTu v10 | 6,11,804 | ||||||
| PCMark Work 3.0 | 10,011 | ||||||
| Geekbench 6 | |||||||
|
|||||||
| Geekbench AI | |||||||
|
|||||||
| 3D Mark | |||||||
|
|||||||