Sony Xperia tipo mobile was launched in September 2012. The phone comes with a 3.20-inch touchscreen display offering a resolution of 320x480 pixels at a pixel density of 180 pixels per inch (ppi). Sony Xperia tipo is powered by an 800 MHz one-core Qualcomm Snapdragon S1 (MSM7225AA) processor. It comes with 512MB of RAM. The Sony Xperia tipo runs Android and is powered by a 1500mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Sony Xperia tipo on the rear packs 3.2-megapixel camera.
Sony Xperia tipo is based on Android and packs 2.9GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The Sony Xperia tipo is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. The Sony Xperia tipo measures 103.00 x 57.00 x 13.00mm (height x width x thickness) and weighs 99.40 grams. It was launched in Classic Black, Cwhite,Deep Red, and Navy Blue colours.
Connectivity options on the Sony Xperia tipo include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v2.10, FM radio, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
As of 1st April 2026, Sony Xperia tipo price in India starts at Rs. 2,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony Xperia tipo (512MB RAM, 2.9GB) - Red | ₹ 2,999 |
| Sony Xperia tipo (512MB RAM, 2.9GB) - White | ₹ 2,999 |
| Sony Xperia tipo (512MB RAM, 2.9GB) - Black | ₹ 10,499 |
Sony Xperia tipo price in India starts from ₹ 2,999. The lowest price of Sony Xperia tipo is ₹ 2,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Alternate names | Sony Xperia tipo |
| Brand | Sony |
| Model | Xperia tipo |
| Price in India | ₹2,999 |
| Release date | September 2012 |
| Form factor | Bar |
| Dimensions (mm) | 103.00 x 57.00 x 13.00 |
| Weight (g) | 99.40 |
| Battery capacity (mAh) | 1500 |
| Removable battery | No |
| Colours | Classic Black, Cwhite,Deep Red,Navy Blue |
| Screen size (inches) | 3.20 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 320x480 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 180 |
| Processor | 800 MHz one-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon S1 (MSM7225AA) |
| RAM | 512MB |
| Internal storage | 2.9GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 3.2-megapixel |
| Rear flash | No |
| Front camera | No |
| Operating system | Android |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 2.10 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Sony Xperia tipo
₹2,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM