| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 2 Star Split AC (182 XZX, White) | ₹ 31,999 |
Voltas 1.5 Ton 2 Star Split AC (182 XZX) price in India starts from ₹ 31,999. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 2 Star Split AC (182 XZX) is ₹ 31,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (182 XZX) |
| Price in India | ₹31,999 |
| Model Name | 182 XZX |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Sleep Mode, Energy Saver Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1450 W |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 Phase |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 770 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Sleep Mode, Turbo, Swing, Lock, Timer, Energy Saver, Glow Buttons, Dual Temp. Display |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 2 Star Split AC (182 XZX)
₹31,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM