| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 183 JY, White) | ₹ 31,500 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 JY) price in India starts from ₹ 31,500. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 JY) is ₹ 31,500 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 JY) |
| Price in India | ₹31,500 |
| Model Name | 183 JY |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 31.5 cm x 24.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1565 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 JY)
₹31,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM