| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503627, White) | ₹ 31,490 |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503627) price in India starts from ₹ 31,490. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503627) is ₹ 31,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503627) |
| Price in India | ₹31,490 |
| Model Name | 123V Vectra Elegant 4503627 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 26.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 69.5 cm x 46 cm x 28.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20.5 kg |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vectra Elegant 4503627)
₹31,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM