ZTE Zinger mobile was launched in December 2014. The phone comes with a 3.50-inch touchscreen display offering a resolution of 320x480 pixels at a pixel density of 165 pixels per inch (ppi). ZTE Zinger is powered by a 1.2GHz dual-core Qualcomm Snapdragon 200 processor. It comes with 512MB of RAM. The ZTE Zinger runs Android 4.4 and is powered by a 1500mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the ZTE Zinger on the rear packs 2-megapixel camera.
ZTE Zinger is based on Android 4.4 and packs 4GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The ZTE Zinger is a single SIM (GSM) mobile. The ZTE Zinger measures 117.50 x 61.97 x 12.19mm (height x width x thickness) and weighs 110.00 grams.
Connectivity options on the ZTE Zinger include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.00, Wi-Fi Direct, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | ZTE |
| Model | Zinger |
| Release date | December 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 117.50 x 61.97 x 12.19 |
| Weight (g) | 110.00 |
| Battery capacity (mAh) | 1500 |
| Removable battery | Yes |
| Screen size (inches) | 3.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 320x480 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 165 |
| Processor | 1.2GHz dual-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 200 |
| RAM | 512MB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 2-megapixel |
| Front camera | No |
| Operating system | Android 4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
ZTE Zinger
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM