Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518QBTU) price in India starts from ₹ 43,990. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518QBTU) is ₹ 43,990 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518QBTU) |
| Price in India | ₹43,990 |
| Model Name | IC518QBTU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5110 W |
| Compressor | Inverter Rotary |
| Operating Modes | Comfort Sleep, iFeel, Modes - (Auto/Cool/ Fan / Dry), Turbo Cooling |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 965 mm x 319 mm x 215 mm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 800 mm x 554 mm x 333 mm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Cooling Coverage Area | Upto 165 Sq Ft sq ft |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1455 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years Warranty on Compressor From Blue Star |