| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (18K DURAFRESH CAI18DF3N8F0) |
| Price in India | ₹33,270 |
| Model Name | 18K DURAFRESH CAI18DF3N8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Panel Display | Yes |
| Power Consumption | 1790 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 490 CFM |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector Dry Mode Auto Fan Speed |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (18K DURAFRESH CAI18DF3N8F0)
Realme 16 5G Launched in India With 7,000mAh Battery, 50-Megapixel Selfie Camera: Price, Specifications