| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 5 Star Split AC (CAI12IN5R31W1, White) | ₹ 68,000 |
Carrier 1 Ton 5 Star Split AC (CAI12IN5R31W1) price in India starts from ₹ 68,000. The lowest price of Carrier 1 Ton 5 Star Split AC (CAI12IN5R31W1) is ₹ 68,000 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (CAI12IN5R31W1) |
| Price in India | ₹68,000 |
| Release date | 21st March 2022 |
| Model Name | CAI12IN5R31W1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 27.5 cm x 18.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 8 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB |
| ISEER | 4.62 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 995 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on AC and 10 Years on Compressor |
Carrier 1 Ton 5 Star Split AC (CAI12IN5R31W1)
₹68,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM