Asus ROG Phone 9 Pro mobile was launched on 19th November 2024. The phone comes with a 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 2400x1080 pixels (FHD+). The display sports Gorilla Glass Victus 2 for protection. Asus ROG Phone 9 Pro is powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite processor. It comes with 16GB of RAM. The Asus ROG Phone 9 Pro runs Android 15 and is powered by a 5800mAh non-removable battery. The Asus ROG Phone 9 Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Asus ROG Phone 9 Pro on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel (f/F1.9) primary camera; a 13-megapixel (ultra wide-angle) camera, and a 32-megapixel (macro) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor with an f/f/2.4 aperture.
The Asus ROG Phone 9 Pro runs ROG UI is based on Android 15 and packs 512GB of inbuilt storage. The Asus ROG Phone 9 Pro is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Asus ROG Phone 9 Pro measures 163.80 x 77.00 x 8.90mm (height x width x thickness) and weighs 227.00 grams. It was launched in Phantom Black colour. It features an IP68 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Asus ROG Phone 9 Pro include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, and Wi-Fi Direct with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Asus ROG Phone 9 Pro supports face unlock.
| Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 9 Pro |
| Release date | 19th November 2024 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.80 x 77.00 x 8.90 |
| Weight (g) | 227.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 5800 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Phantom Black |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2400x1080 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass Victus 2 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite |
| RAM | 16GB |
| Internal storage | 512GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/F1.9) + 13-megapixel + 32-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 32-megapixel (f/f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Macro |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | ROG UI |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Asus ROG Phone 9 Pro
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications