| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (Copper Condenser, CIW19SC3R35F0, White) | ₹ 31,990 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (CIW19SC3R35F0) price in India starts from ₹ 31,990. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (CIW19SC3R35F0) is ₹ 31,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (CIW19SC3R35F0) |
| Price in India | ₹31,990 |
| Model Name | CIW19SC3R35F0 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto off timer, Energy saving mode, Dry Mode, Turbo Mode, |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter AC |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 70 cm |
| Indoor Unit Weight | 56 Kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 56 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 111 to 150 Square Feet sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230 - 1 - 50V |
| Operating Current | 7.6 Amperes |
| Evaporator Fin Type | Bare |
| Condenser Fin Type | Anti corrosion Coating (Blue) |
| Stepped Louvers | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Air Circulation | 480 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Dust Filter |
| Remote Control Weight | 0 g |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | Auto off timer, Energy saving mode, Dry Mode, Turbo Mode, |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on Product, 10 (1+9) Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (CIW19SC3R35F0)
₹31,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM