| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (Copper Condenser, CAW19EC3R35F0, White) | ₹ 30,790 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (CAW19EC3R35F0) price in India starts from ₹ 30,790. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (CAW19EC3R35F0) is ₹ 30,790 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (CAW19EC3R35F0) |
| Price in India | ₹30,790 |
| Model Name | CAW19EC3R35F0 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000W |
| Compressor | Single speed |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 76 cm x 57.5 cm x 76 cm |
| Indoor Unit Weight | 51 kg |
| Indoor Noise Level | High - 48 dB, Low - 48 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.21 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Blue fin |
| Condenser Fin Type | Blue fin |
| Air Flow Direction | 2-Way Air Direction |
| Air Circulation | 0 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 year |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (CAW19EC3R35F0)
₹30,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM