| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, CAI24CL3R34F0, White) | ₹ 56,800 |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24CL3R34F0) price in India starts from ₹ 56,800. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24CL3R34F0) is ₹ 56,800 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24CL3R34F0) |
| Price in India | ₹56,800 |
| Model Name | CAI24CL3R34F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 27.5 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Prodcut, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24CL3R34F0)
₹56,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM