| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA024IND283253, White) | ₹ 45,990 |
Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA024IND283253) price in India starts from ₹ 45,990. The lowest price of Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA024IND283253) is ₹ 45,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA024IND283253) |
| Price in India | ₹45,990 |
| Model Name | CRLA024IND283253 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6350 W |
| Compressor | Single Rotary Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Artic Cool Mode, ECO Mode, Auto Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 92 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 60 cm x 33.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Noise Level | High - 55 dB, Low - 51 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 260 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.82 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 2110 W |
| Operating Current | 9.30 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Up/Down Air Direction |
| Air Circulation | 1100 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Other Features | Blue Fins Evaporator Fins Coating |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Humidity Control, Temperature Sensor, Stabilizer Operating Voltage, 4 in 1 Convertible Mode, Cool even at 52 Degree Celsius |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA024IND283253)
₹45,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM