2024 is the year Google finally introduced its entire range of Pixel devices in India, including the Pixel 9, Pixel 9 Pro, Pixel 9 Pro XL, and Pixel 9 Pro Fold. In short, this year, consumers have plenty of Pixel devices to choose from, depending on the budget. Starting at Rs. 79,999 for the base Pixel 9 and going all the way to Rs. 172,999 for the book-style Pixel 9 Pro Fold.
The Pixel 9 Pro ticks most checkboxes for a compact flagship smartphone. It packs a solid build and an excellent display. The performance is decent for everyday tasks until you are more inclined towards gaming. On the camera front, the 9 Pro outshines some expensive rivals. There are tons of AI features, and it also comes with Google's 7 years of software support. All of these features make the Pixel 9 Pro an excellent premium device.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Google Pixel 9 Pro (16GB RAM, 256GB) - Rose Quartz | ₹ 109,999 |
| Google Pixel 9 Pro (16GB RAM, 256GB) - Obsidian | ₹ 86,750 |
| Google Pixel 9 Pro (16GB RAM, 256GB) - Hazel | ₹ 88,990 |
| Google Pixel 9 Pro (16GB RAM, 256GB) - Porcelain | ₹ 88,990 |
Google Pixel 9 Pro price in India starts from ₹ 109,999. The lowest price of Google Pixel 9 Pro is ₹ 109,999 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | |
| Model | Pixel 9 Pro |
| Price in India | ₹109,999 |
| Release date | 13th August 2024 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 152.80 x 72.00 x 8.50 |
| Weight (g) | 199.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 4700 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Hazel, Porcelain, Rose Quartz, Obsidian |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.30 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1280x2856 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 495 |
| Processor make | Google Tensor G4 |
| RAM | 16GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel + 48-megapixel + 48-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 42-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 14 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | No |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Google Pixel 9 Pro
₹109,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications