Moto G37 and Moto G37 Power launched with MediaTek Dimensity 6300 chipsets. They come with a 6.67-inch display with a 120Hz refresh rate and have 50-megapixel rear camera units. The Moto G37 Power has a 7,000mAh battery, and the Moto G37 has a 5,200mAh battery with support for 20W fast wired charging. The duo offers an IP64 rating for dust and water resistance and MI...
Moto G37 mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1604 pixels (HD+). The display sports Gorilla Glass 7i for protection. Moto G37 is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6300 processor. It comes with 4GB of RAM. The Moto G37 runs Android 16 and is powered by a 5200mAh non-removable battery. The Moto G37 supports wireless charging, as well as 20W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Moto G37 on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Moto G37 runs Hello UI is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Moto G37 is a dual-SIM mobile. The Moto G37 measures 166.23 x 76.50 x 7.85mm (height x width x thickness) and weighs 191.00 grams. It was launched in Pantone Fuchsia Red, Pantone Impenetrable, and Pantone Nautical Blue colours. It features an IP64 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Moto G37 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G37 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.23 x 76.50 x 7.85 |
| Weight (g) | 191.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 5200 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 20W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 6W |
| Colours | Pantone Fuchsia Red, Pantone Impenetrable, Pantone Nautical Blue |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1604 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 7i |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Hello UI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Moto G37