Nubia Flip 5G mobile was launched on 27th February 2024. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen primary display offering a resolution of 1188x2790 pixels. It also features a 1.43-inch touchscreen as its second display, with a resolution of 466x466 pixels.Nubia Flip 5G comes with 8GB of RAM. The Nubia Flip 5G runs Android and is powered by a 4310mAh battery. The Nubia Flip 5G supports 33W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Nubia Flip 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
Nubia Flip 5G is based on Android and packs 256GB of inbuilt storage. The Nubia Flip 5G measures 170.00 x 75.50 x 7.00mm (height x width x thickness) and weighs 209.00 grams. It was launched in Cosmic Black, Flowing Lilac, and Sunshine Gold colours.
Connectivity options on the Nubia Flip 5G include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.20, NFC, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Flip 5G |
| Release date | 27th February 2024 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Foldable |
| Dimensions (mm) | 170.00 x 75.50 x 7.00 |
| Weight (g) | 209.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4310 |
| Fast charging | 33W Fast Charging |
| Colours | Cosmic Black, Flowing Lilac, Sunshine Gold |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1188x2790 pixels |
| Screen size (inches) | 1.43 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 466x466 pixels |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Nubia Flip 5G
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM