MediaTek may launch the Dimensity 8600 later this year as a major upgrade to its upper mid-range chipset lineup. According to a tipster, the chip will use a 3nm process and a redesigned architecture. Oppo, Vivo, Xiaomi, and Honor are said to be testing devices powered by the new processor. Some of these phones could feature batteries larger than 10,000mAh. Honor Power...
More OPPO K15 Pro NewsOPPO K15 Pro mobile was launched on 1st April 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.59-inch touchscreen display offering a resolution of 1,256x2,760 pixels (FHD+) at a pixel density of 460 pixels per inch (ppi). OPPO K15 Pro is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 8500 SUPER processor. It comes with 12GB of RAM. The OPPO K15 Pro runs Android 16 and is powered by a 7500mAh non-removable battery. The OPPO K15 Pro supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO K15 Pro on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and an 8-megapixel (f/2.2) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.2 aperture. The front camera also features autofocus.
The OPPO K15 Pro runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OPPO K15 Pro is a dual-SIM (GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIMmobile. The OPPO K15 Pro measures 158.30 x 75.13 x 8.37mm (height x width x thickness) and weighs 203.00 grams. It was launched in Cyber Wing, Golden Legend, Origin Gray, and and Radiant Dust colours.
Connectivity options on the OPPO K15 Pro include Wi-Fi 7, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | OPPO |
| Model | K15 Pro |
| Release date | 1st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 158.30 x 75.13 x 8.37 |
| Weight (g) | 203.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Cyber Wing, Golden Legend, Origin Gray, and Radiant Dust |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.59 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,256x2,760 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 460 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 8500 SUPER |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
OPPO K15 Pro
GTA 6 Third Trailer Rumours Gather Steam After Sony Asks PS4 Users to Upgrade to PS5 Ahead of Launch
Samsung Launches Certified Re-Newed Programme in India; Offers Refurbished Galaxy S25, Galaxy A56 Models