Oppo Reno 16 series has been launched in China as the latest addition to the company’s Reno lineup. The series includes two models, dubbed Oppo Reno 16 and Oppo Reno 16 Pro. Both smartphones are set to go on sale in the country via the Oppo China online store. The standard model is offered in Galaxy Purple, Heartbeat, and Moonlight Is Dark (translated from Chinese) ...
OPPO Reno 16 Pro mobile was launched on 25th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1,272x2772 pixels (1.5K) at a pixel density of 450 pixels per inch (ppi). OPPO Reno 16 Pro is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 9500s processor. It comes with 12GB of RAM. The OPPO Reno 16 Pro runs Android 16 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The OPPO Reno 16 Pro supports wireless charging, as well as 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO Reno 16 Pro on the rear packs a triple camera setup featuring a 200-megapixel (f/1.8) primary camera; a 50-megapixel (f/2.0) camera, and a 50-megapixel (f/2.8) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The OPPO Reno 16 Pro runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OPPO Reno 16 Pro is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OPPO Reno 16 Pro measures 161.31 x 76.46 x 7.86mm (height x width x thickness) and weighs 208.00 grams. It was launched in Dream Blue, Heartbeat, and and Moonlight Is Dark colours. It features an IP69K rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the OPPO Reno 16 Pro include Wi-Fi, GPS, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The OPPO Reno 16 Pro supports face unlock.
| Brand | OPPO |
| Model | Reno 16 Pro |
| Release date | 25th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 161.31 x 76.46 x 7.86 |
| Weight (g) | 208.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Dream Blue, Heartbeat, and Moonlight Is Dark |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,272x2772 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500s |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/2.8) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OPPO Reno 16 Pro
Samsung Galaxy Z Fold 5, Galaxy Z Flip 5 Reportedly Receive One UI 8.5 Stable Update in India