Redmi 15A has been launched in India. It comes in three colourways with a dual rear camera unit. The Redmi 15A has a 6,300mAh battery and an octa-core chipset under the hood. It has a starting price tag of Rs. 12,999 for the base variant with 4GB RAM + 64GB storage. It will be available for purchase in India from April 3.
Redmi 15A 5G mobile was launched on 27th March 2026. The phone comes with a 60 Hz refresh rate 6.90-inch display.Redmi 15A 5G comes with 4GB of RAM. The Redmi 15A 5G runs Android 16 and is powered by a 6300mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Redmi 15A 5G on the rear packs 32-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Redmi 15A 5G runs HyperOS 3.0 is based on Android 16 and packs 64GB of inbuilt storage. The Redmi 15A 5G is a dual-SIM mobile. The Redmi 15A 5G measures 171.56 x 79.47 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 210.00 grams. It was launched in Awesome Blue, Amaze Purple, and Ace Black colours.
Connectivity options on the Redmi 15A 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, USB OTG, USB Type-C, and FM radio with active 4G on both SIM cards.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 15A 5G |
| Release date | 27th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 171.56 x 79.47 x 8.15 |
| Weight (g) | 210.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6300 |
| Colours | Awesome Blue, Amaze Purple, Ace Black |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Rear camera | 32-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
Redmi 15A 5G
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM