2026 is shaping up to be the year of compact smartphones. We have seen multiple brands launching smartphones in the compact phone category, with Vivo taking the lead with its recent launches. Now, the brand has also brought this compact design with the latest Vivo V70 series. We have the Vivo V70 Elite and Vivo V70 as the new lineup from the brand in the segment. Although we have covered the details about the Vivo V70 Elite in our review, it is now time to talk about the smaller sibling.
The Vivo V70 is the latest compact smartphone in the V70 series, offering a perfect blend of compact design and camera-centric features. The smartphone features a premium design and a bright display that delivers vibrant colours and crisp text. The device also performs well, though it features last year’s MediaTek chipset. The cameras are the major selling point of the device, and do a good job in most lighting conditions. The battery life is good for the compact form factor. Overall, if you are looking for a compact, premium smartphone with good camera capabilities, consider the Vivo V70.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vivo V70 (8GB RAM, 256GB) - Lemon Yellow | ₹ 48,999 |
| Vivo V70 (8GB RAM, 256GB) - Passion Red | ₹ 48,999 |
| Vivo V70 (12GB RAM, 256GB) - Lemon Yellow | ₹ 53,998 |
| Vivo V70 (12GB RAM, 256GB) - Passion Red | ₹ 53,998 |
Vivo V70 price in India starts from ₹ 48,999. The lowest price of Vivo V70 is ₹ 48,999 at Amazon on 1st May 2026.
| Brand | Vivo |
| Model | V70 |
| Price in India | ₹48,999 |
| Release date | 19th February 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 157.52 x 74.33 x 7.59 |
| Weight (g) | 194.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Lemon Yellow and Passion Red |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.59 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,260x2,750 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 459 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.88) + 50-megapixel (f/2.65) + 8-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Vivo V70
₹48,999