| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183INV CAN(4504114), White) | ₹ 33,990 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAN(4504114)) price in India starts from ₹ 33,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAN(4504114)) is ₹ 33,990 at Flipkart on 30th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAN(4504114)) |
| Price in India | ₹33,990 |
| Model Name | 183INV CAN(4504114) |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2027 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Fan Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 31 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| ISEER | 4.3 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Gold Fins |
| Other Air Flow Features | 5 Steps Fan Speed |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Memory Feature |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAN(4504114))
₹33,990