| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Aluminium Condensor, GSC 12 GIA 5 AWOG, White) | ₹ 31,490 |
Godrej 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GSC 12 GIA 5 AWOG) price in India starts from ₹ 31,490. The lowest price of Godrej 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GSC 12 GIA 5 AWOG) is ₹ 31,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GSC 12 GIA 5 AWOG) |
| Price in India | ₹31,490 |
| Model Name | GSC 12 GIA 5 AWOG |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3400 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-290 |
| Operating Modes | Dry Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 88 cm x 28 cm x 20.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 82 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.55 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 890 W |
| Condenser Fin Type | Parallel Flow Condenser |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Intelligent Air Throw |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | No |
| Other Filter Features | Auto Clean |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 10 Years on Compressor |
Godrej 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (GSC 12 GIA 5 AWOG)
₹31,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM