Honor 80 mobile was launched on 23rd November 2022. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2400 pixels (FHD+) and an aspect ratio of 20:9. Honor 80 is powered by a 2.7GHz octa-core Qualcomm processor that features 1 core clocked at 2.7GHz, 3 cores clocked at 2.4GHz and 4 cores clocked at 1.8GHz. It comes with 12GB of RAM. The Honor 80 runs Android 12 and is powered by a 4800mAh battery. The Honor 80 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor 80 on the rear packs a triple camera setup featuring a 160-megapixel (f/1.8) primary camera; a 50-megapixel (f/2.0, 2-micron) camera, and a 2.4-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor with an f/2.4 aperture.
The Honor 80 runs MagicOS 7.0 is based on Android 12 and packs 512GB of inbuilt storage. The Honor 80 measures 161.60 x 73.90 x 7.70mm (height x width x thickness) and weighs 180.00 grams. It was launched in Black Jade Green, Blue Waves, Bright Black, and Pink Morning Glory colours.
Connectivity options on the Honor 80 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.20, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Honor |
| Model | 80 |
| Release date | 23rd November 2022 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 161.60 x 73.90 x 7.70 |
| Weight (g) | 180.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4800 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Black Jade Green, Blue Waves, Bright Black, Pink Morning Glory |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | 2.7GHz octa-core (1x2.7GHz + 3x2.4GHz + 4x1.8GHz) |
| Processor make | Qualcomm |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 512GB |
| Rear camera | 160-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0, 2-micron) + 2.4-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | MagicOS 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Honor 80
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title