| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (BSA12MAYD) |
| Price in India | ₹46,911 |
| Model Name | BSA12MAYD |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3517 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Mosquito Away Technology, Monsoon Comfort Technology |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.2 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 50 cm x 27 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 220 - 240, 50 Hz |
| Power Consumption | 1060 W |
| Operating Current | 5.8 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2-way Direction |
| Air Circulation | 424, 989 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Micro Dust Protection Filter, Auto Clean |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer, Auto Operation |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 4 Years on Compressor |
LG 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (BSA12MAYD)
Honor X80i Launched With 7,000mAh Battery, MediaTek Dimensity 6500 Elite Chip: Price, Specifications