| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (KS-Q12HNZD) |
| Price in India | ₹40,715 |
| Model Name | KS-Q12HNZD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500.0 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 890.0 mm x 280.0 mm x 216.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 10.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 715.0 mm x 495.0 mm x 230.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 26.0 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V,50 Hz |
| Power Consumption | 1140.0 W |
| Other Power Features | Power Requirement: Single Phase |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor (with Gas Charging) from LG. |
LG 1 Ton 5 Star Split AC (KS-Q12HNZD)