Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
  • Sansui
  • 2 User Ratings
  • Last Updated: 13th May 2026
  • Overview
  • Specs
  • Comparisons
  • User Reviews
Advertisement
Key Specs
  • Display 40.00-inch
  • Screen Type LED
  • Dimensions 898 x 220 x 540
  • Smart TV No
  • Resolution Standard HD-Ready
Market Status Released
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF) Full Specifications
General
Brand Sansui
Model 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Model Name SNS40FB24CAF
Display Size 40 inch
Screen Type LED
Color Black
Smart TV No
Curve TV No
Launch Year 2016
Resolution Standard HD-Ready
Resolution (pixels) 1920x1080
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 898 x 220 x 540
Connectivity features
No of HDMI Port 3
No of USB Port 2
Built In Wi-Fi No
Analog Audio Input Yes
Audio features
Number of Speakers 2
Speaker Output RMS 20 W
Power features
Power Consumption 100 W, 0.5 W (Standby)