The OnePlus Nord 3 5G has officially launched as a successor to the Nord 2T (Review) in India. The new Nord flagship gets massive upgrades on paper over the model it replaces. OnePlus has packed MediaTek's flagship-series SoC and a primary camera sensor from the OnePlus 11 (Review). The Nord 3 continues to offer SuperVOOC charging, a beefy battery and a 120Hz display. However, the upgrades do come with an increase in cost over the outgoing model.
OnePlus Nord 3 5G mobile was launched in July 2023. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.74-inch touchscreen display offering a resolution of 1240x2772 pixels. The display sports Asahi DragonTrail for protection. OnePlus Nord 3 5G is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 9000 processor. It comes with 8GB, 16GB of RAM. The OnePlus Nord 3 5G runs Android and is powered by a 5000mAh battery. The OnePlus Nord 3 5G supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OnePlus Nord 3 5G on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera; an 8-megapixel camera, and a 2-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an Unspecified sensor.
OnePlus Nord 3 5G is based on Android and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The OnePlus Nord 3 5G measures 162.00 x 75.00 x 8.10mm (height x width x thickness) and weighs 193.50 grams. It features an IP54 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the OnePlus Nord 3 5G include Wi-Fi 802.11 ax, GPS, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The OnePlus Nord 3 5G supports face unlock.
As of 2nd April 2026, OnePlus Nord 3 5G price in India starts at Rs. 22,994.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| OnePlus Nord 3 5G (8GB RAM, 128GB) - Tempest Gray | ₹ 22,994 |
| OnePlus Nord 3 5G (8GB RAM, 128GB) - Misty Green | ₹ 26,988 |
| OnePlus Nord 3 5G (16GB RAM, 256GB) - Tempest Gray | ₹ 27,999 |
| OnePlus Nord 3 5G (16GB RAM, 256GB) - Misty Green | ₹ 37,990 |
OnePlus Nord 3 5G price in India starts from ₹ 22,994. The lowest price of OnePlus Nord 3 5G is ₹ 22,994 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord 3 5G |
| Price in India | ₹22,994 |
| Release date | July 2023 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.00 x 75.00 x 8.10 |
| Weight (g) | 193.50 |
| IP rating | IP54 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.74 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1240x2772 pixels |
| Protection type | Asahi DragonTrail |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9000 |
| RAM | 8GB, 16GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | Unspecified |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OnePlus Nord 3 5G
₹22,994
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM