The Realme 9 5G and the Realme 9 5G Speed Edition are new additions to the 9 series. These launches are a little surprising since the company has launched three other smartphones in the same series over the past two months. The Realme 9 Series spans a wider price range than previous generations, with a lot more options to choose from. This is good but it could also cause some confusion for prospective buyers. I will be focussing primarily on the vanilla, Realme 9 5G in this review to see how it compares to other smartphones in the same price range.
The Realme 9 5G sports a 6.5-inch display with a 90Hz refresh rate and full-HD+ resolution. It has a hole punch in the top-left corner for the 16-megapixel selfie camera. The Realme 9 5G is powered by the MediaTek Dimensity 810 SoC and is capable of handling light to medium usage without any issues.
The Realme 9 5G packs in a 5,000mAh battery that was capable of delivering about a day and a half worth of battery life. It has support for 18W fast charging and the phone comes with a compatible charger in the box. In terms of software, the Realme 9 5G runs Realme UI 2.0 on top of Android 11 and had a fair amount of bloatware onboard.
At the back, the Realme 9 5G sports a triple camera setup consisting of a 48-megapixel primary camera, a black and white portrait camera and a macro camera. Photos clicked in daylight were decent but lacked details. Closeup, portraits and macros were a lot better. Lowlight camera performance was strictly average.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme 9 5G (4GB RAM, 64GB) - Meteor Black | ₹ 14,990 |
| Realme 9 5G (6GB RAM, 128GB) - Meteor Black | ₹ 18,999 |
| Realme 9 5G (4GB RAM, 64GB) - Stargaze White | ₹ 7,679 |
| Realme 9 5G (4GB RAM, 64GB) - Supersonic Blue | ₹ 11,990 |
| Realme 9 5G (4GB RAM, 64GB) - Supersonic Black | ₹ 12,999 |
| Realme 9 5G (6GB RAM, 128GB) - Stargaze White | ₹ 13,599 |
| Realme 9 5G (6GB RAM, 128GB) - Supersonic Blue | ₹ 15,994 |
| Realme 9 5G (6GB RAM, 128GB) - Supersonic Black | ₹ 15,994 |
| Realme 9 5G (8GB RAM, 128GB) - Sunburst Gold | ₹ 16,494 |
Realme 9 5G price in India starts from ₹ 14,990. The lowest price of Realme 9 5G is ₹ 14,990 at Amazon on 1st May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | 9 5G |
| Price in India | ₹14,990 |
| Release date | 10th March 2022 |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 162.50 x 74.80 x 8.50 |
| Weight (g) | 188.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen size (inches) | 6.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1800x2400 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.1) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | Realme UI 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Realme 9 5G
₹14,990
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul