Redmi Note 12R Pro mobile was launched on 29th April 2023. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2400 pixels (FHD+). Redmi Note 12R Pro is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 processor. It comes with 12GB of RAM. The Redmi Note 12R Pro runs Android 13 and is powered by a 5000mAh non-removable battery. The Redmi Note 12R Pro supports 33W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Redmi Note 12R Pro on the rear packs a dual camera setup featuring a 48-megapixel primary camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The Redmi Note 12R Pro runs MIUI 14 is based on Android 13 and packs 256GB of inbuilt storage. The Redmi Note 12R Pro is a dual-SIM mobile. The Redmi Note 12R Pro measures 165.88 x 76.21 x 7.98mm (height x width x thickness) and weighs 188.00 grams. It was launched in Black, Gold, and White colours.
Connectivity options on the Redmi Note 12R Pro include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.10, Infrared, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Redmi |
| Model | Note 12R Pro |
| Release date | 29th April 2023 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 165.88 x 76.21 x 7.98 |
| Weight (g) | 188.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 33W Fast Charging |
| Colours | Black, Gold, White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 48-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | MIUI 14 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Redmi Note 12R Pro
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications