Vivo Y600 Turbo launched in China with a Snapdragon 7s Gen 4 chipset, paired with up to 12GB of RAM and 512GB of storage. It has a dual camera unit on the back, highlighted by a 50-megapixel primary sensor. It has a 9,000mAh battery with 90W fast charging support. The new phone is offered in three colour options.
Vivo Y600 Turbo mobile was launched on 25th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.83-inch touchscreen display offering a resolution of 1260x2800 pixels (1.5K).Vivo Y600 Turbo comes with 8GB of RAM. The Vivo Y600 Turbo runs Android 16 and is powered by a 9000mAh battery. The Vivo Y600 Turbo supports 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y600 Turbo on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Vivo Y600 Turbo runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo Y600 Turbo measures 63.73 x 76.18 x 8.29mm (height x width x thickness) and weighs 215.00 grams. It was launched in Dune Gold, Electric Blue, and and Millennium Pink colours. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Vivo Y600 Turbo include Wi-Fi, GPS, NFC, Infrared, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards.
| Brand | Vivo |
| Model | Y600 Turbo |
| Release date | 25th May 2026 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 63.73 x 76.18 x 8.29 |
| Weight (g) | 215.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 9000 |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Colours | Dune Gold, Electric Blue, and Millennium Pink |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1260x2800 pixels |
| Processor make | Snapdragon 7s Gen 4 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
Vivo Y600 Turbo
Epic Games Unveils Unreal Engine 6 Along With 'New Era' of Rocket League