| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183V SZS2, White) | ₹ 33,849 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS2) price in India starts from ₹ 33,849. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS2) is ₹ 33,849 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS2) |
| Price in India | ₹33,849 |
| Model Name | 183V SZS2 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 270 W |
| Compressor | High EER Twin Rotary - BLDC |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Panel Display | Yes |
| Power Consumption | 1695 W |
| Air Flow Direction | 500.29 cfm |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS2)
₹33,849
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM