| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAZR, White) | ₹ 32,979 |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAZR) price in India starts from ₹ 32,979. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAZR) is ₹ 32,979 at Amazon on 5th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAZR) |
| Price in India | ₹32,979 |
| Release date | 14th May 2022 |
| Model Name | 123V CAZR |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3440 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 84 cm x 29 cmx 21cm |
| Indoor Unit Weight | 9.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 74 cmx 52 cm x 29 cm |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 353 CFM |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 year on product, 1 year on condenser, 10 years on compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAZR)
₹32,979